Eliminowanie patologii z rynku farmaceutycznego – 2015 r.

Politycy, reprezentanci samorządu aptekarskiego i członkowie organizacji społecznych uczestniczący w konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Leki Tylko z Apteki dyskutowali o sposobach na wyeliminowanie patologii z rynku farmaceutycznego.

Na wsparcie polskiego aptekarstwa składa się wiele elementów, to jest kwestia nie tylko koncentracji i tworzenia wielkich sieci, które są niebezpieczne, ale też coraz większej ilości leków w dystrybucji pozaaptecznej. Jest to coś, czym niewątpliwie trzeba się zająć i to pilnie –powiedział Tomasz Latos, przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia.

Uczestnicy wydarzenia skupili się na trzech kluczowych zagadnieniach: budowie opieki farmaceutycznej, kontrolowanym dostępie do leków oraz egzekwowaniu prawa antykoncentracyjnego.

Przykład Węgier, gdzie w ciągu roku udało się znaleźć platformę porozumienia, przygotować odpowiednie przepisy i wprowadzić je w życie pokazuje, że można sobie poradzić – stwierdził Piotr Bohater, prezes Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej.

Parlamentarzyści potwierdzili konieczność przedłożenia odpowiednich inicjatyw ustawodawczych.

Problemem jest też reklama leków i suplementów w telewizji (…) Musimy to zmienić i my posłowie oczekujemy od farmaceutów opinii. Dziś jestem tu w towarzystwie parlamentarzystów, by na podstawie tego, co państwo przedstawiacie, zacząć działać – zapowiedział Rajmund Miller, członek Sejmowej Komisji Zdrowia.

Patryk Słowik z „Dziennika Gazety Prawnej”, który w jednym ze swoich artykułów postawił tezę, że ostatnie działania kontrolne inspekcji farmaceutycznej i ich skutki są zamachem na wolność gospodarczą, podczas konferencji powiedział:

- Czuję się wywołany do odpowiedzi, ponieważ niektóre z przywołanych podczas prezentacji cytatów pochodziły z mojego tekstu. Zgadzam się z tym, że apteki sieciowe mają doskonały PR, świetnie rozwinięty marketing. Kiedy pytam trzech farmaceutów to słyszę pięć opinii. Jeśli chcecie państwo przeciwdziałać ekspansji sieci, a myślę, że na tej sali jest co do tego zgoda, powinniście prezentować jednolite stanowisko– zauważył Patryk Słowik z Dziennika Gazety Prawnej.

Tematyka konferencji spotkała się z dużym uznaniem zaproszonych gości.

Muszę pogratulować przede wszystkim organizatorom ciekawej konferencji. Poruszane tutaj sprawy były rzeczywiście ważne z perspektywy aptekarstwa i to nie tylko na dziś, ale i na najbliższe lata, a to z kolei jest też bardzo ważne dla polskich pacjentów. Ja w pełni podzielam te spostrzeżenia, które zostały tu zgłoszone– podsumował Tomasz Latos.