Apteka placówką ochrony zdrowia

Czy wiesz, że leków nie powinno się przechowywać w szafkach w łazience?

Po zażyciu niektórych leków – także tych dostępnych bez recepty – nie można prowadzić auta, a po wypiciu alkoholu nie powinno się uśmierzać bólu głowy paracetamolem, bo to połączenie szkodzi wątrobie.

Nie bez przyczyny w reklamach leków producenci przypominają, że przed zażyciem leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Nabywając lek w aptece, masz pewność, że był on przechowywany we właściwych warunkach, tzn. w zalecanej temperaturze, że nie był wystawiony na działanie promieni słonecznych. Nie chodzi o ograniczenie dostępu do leków, ale o wybieranie tych kanałów dystrybucji, które są bezpieczne dla pacjenta. Farmaceuci bardzo szybko otrzymują informację o wycofaniu lub wstrzymaniu danego leku, a jak szybko ta informacja dotrze do pracownika stacji benzynowej? Aptekarz ma prawo odmówić sprzedaży produktu leczniczego, jeśli podejrzewa, że może on zagrozić życiu bądź zdrowiu pacjenta. Może też odmówić wydania leku osobie poniżej 13. roku życia. Czy ekspedientka w markecie się tym zainteresuje?

Wyprowadzanie leków z aptek sprzyja też wprowadzaniu na rynek podrobionych produktów leczniczych.

 

Zobacz także:

Jedni pomagają, drudzy sprzedają 
Nie lecz dziecka na stacji benzynowej 
Ucieczka od bólu w ból

Więcej artykułów na www.pfm.pl

Apteka placówką ochrony zdrowia

Apteka placówką ochrony zdrowia