Polacy chcą leków od farmaceuty

Publikujemy wyniki badań opinii Polaków na temat dostarczania leków do domów.

Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna na zlecenie Stowarzyszenia Leki Tylko z Apteki przeprowadził badanie nastawienia Polaków do kwestii dostarczania leków do domu.

źródło: Opinia Polaków na temat dostarczania leków do domu, Stowarzyszenie Leki Tylko z Apteki, 2018

Z przeprowadzonych na reprezentatywnej grupie osób (1078) badań wynika, że większość Polaków (64%) nie ma świadomości jakie przepisy obecnie regulują sprzedaż wysyłkową leków. Podobna liczba (66%) jest przeciwna sprzedaży wysyłkowej leków, jako wyjątek dopuszczając dostarczanie leków osobom niepełnosprawnym.  

Gdyby leki mogły być dostarczane każdemu do domu to tylko 17 % badanych wybrało by jako dostawcę firmę kurierską. Gdy w pytaniu  pojawia się kontekst bezpieczeństwa 50% badanych uważa, że osobą odpowiednią do dostarczania leków do domu jest farmaceuta. Minimalizacja ryzyka nadużyć, bezpieczeństwo i opieka farmaceutyczna to główne argumenty za farmaceutą jako dostawcą leków.

Pytań jest niewiele i krótki wywiad nie pozwala na pogłębienie odpowiedzi, jednak z uzyskanych odpowiedzi można wnioskować o kojarzeniu przez pacjentów dostawy leków z opieką farmaceutyczną. Leki to jednak farmaceuta, porada i bezpieczeństwo.

To jednak fachowiec i to najlepiej znany z pobliskiej apteki, a nie anonimowy kurier dostarczający dowolny towar – zauważa Paweł Bernat, Prezes Stowarzyszenia Leki Tylko z Apteki.

Leki i zdrowie to po prostu nie jest towar, a jeżeli już ktoś koniecznie chce go tak traktować
i domaga się zrównania obowiązków „biznesu medycznego”  z inną działalnością gospodarczą to powinien mieć świadomość, że to nie jest towar zwyczajny.

Link do prezentacji wyników badań: http://bit.ly/PrezentacjaWynikówBadania