Na stacji benzynowej nie kupimy dużej dawki leku

Ministerstwo Zdrowia chce ograniczyć ilość popularnych środków przeciwbólowych sprzedawanych poza apteką. Zarówno pojedynczych tabletek, jak i całych opakowań.

Aptekarze wielokrotnie apelowali o ograniczenie sprzedaży tych środków w supermarketach i na stacjach benzynowych, podkreślając, że paracetamol, toksyczny w połączeniu z alkoholem, jest często umieszczany przez sprzedawców przy dziale monopolowym jako skuteczny środek na kaca. Podkreślali też, że umieszczanie środków przeciwbólowych w miejscach łatwo dostępnych, np. na dolnych półkach, ułatwia dostęp do nich dzieciom. A te, jak podkreślają pediatrzy, mają o wiele mniejszą tolerancję na paracetamol i ibuprom.

Według danych NIA w Polsce działają 35 462 punkty uprawnione do obrotu lekami bez recepty, głównie ogólnodostępne sklepy i stacje benzynowe. Zgodnie z danymi firmy badawczej PMR polski rynek OTC wart jest 11,1 mld zł, a w 2021 r. jego wartość wzrośnie nawet do 14,2 mld zł. W dodatku połowa produktów OTC sprzedawana jest dziś poza aptekami.

Czytaj więcej - kliknij tutaj.