Marek Tomków vs Kuba Strzyczkowski - apteka uświęca?

Marek Tomków w audycji "Za, a nawet przeciw" 5 października rozmawiał z Kubą Strzyczkowskim o zmianach w prawie farmaceutycznym. Czy szampony powinny zniknąć z aptek a leki ze stacji? Czy zmiany w prawie farmaceutycznym zaskutkują wzrostem cen leków? Poniżej część dyskusji, która odbyła się w Polskim Radiu.

Po nowelizacji z aptek maja zniknąć szampony i żelazka. To jest potrzebne rozwiązanie?

Na dzień dzisiejszy jeżeli mówimy o jakichkolwiek usunięciach, to chociażby sumplementy, które są bardzo słabej jakości. Nie do końca zgodzę się z tym, że można usunąć szampony, bo mamy dziś wiele szamponów, które mają działanie lecznicze.

Czy nie wpadamy w pułapkę "apteka uświęca"? Ten szampon z apteki jest wyjątkowy, zdrowszy, bo z apteki?

Jeżeli mówimy o suplementach diety - dzisiaj mamy sytuacje taką, że witamina w dawce 200 mg jest zarejestrowana jako lek, a pięciokrotnie większa dawka jest suplementem. Mamy dziś 2 dokładnie takie same syropy o tym samym składzie, ale od jednego producenta jest lekiem, a od drugiego jest suplementem. Tak naprawdę dla pacjenta bardzo ważna jest przede wszystkim informacja. My dziś mamy nawet tak skrajne sytuacje, że lek pakowany po 50 tabletek z jakąś określoną dawką potasu, jest lekiem dostępnym wyłącznie na receptę lekarską, ale lek w tej samej dawce, ale w dwa razy większym opakowaniu jest dopuszczony jako suplement.

 

Posłuchaj całej audycji - kliknij tutaj.