#AptekaiOpieka. Czas na opiekę farmaceutyczną!

Przygotowana przez „Magazyn Aptekarski” mapa usług świadczonych przez apteki w Europie dobitnie pokazała, że Polska na tle Unii Europejskiej jest białą plamą. Dlatego powstała kampania #AptekaiOpieka, która przypomina, że mamy w kraju 26 tysięcy farmaceutów, których wiedza i doświadczenie mogą rozwiązać wiele problemów współczesnej służby zdrowia.

W ramach akcji #AptekaiOpieka Stowarzyszenia Leki Tylko z Apteki, którą patronatem medialnym objął "Magazyn Aptekarski", nie tylko będziemy nagłaśniać konsekwencje braku uregulowania kwestii prowadzenia opieki farmaceutycznej w polskich aptekach. Wysłaliśmy także do posłów z Komisji Zdrowia apel o wprowadzenie w obecnej kadencji Sejmu opieki farmaceutycznej w polskich aptekach.

- Farmaceuci to środowisko, które poradziło sobie doskonale z procesem cyfryzacji aptek. To dzięki farmaceutom możemy dziś korzystać z e-recept. Należy wykorzystać ich potencjał i możliwości, jakie daje cyfryzacja, np. do upowszechnienia Internetowego Konta Pacjenta. Zakładanie IKP pacjentom przez farmaceutów może być wstępem do poszerzenia zakresu usług oferowanych przez apteki np. o przeglądy lekowe i kolejne usługi" - tłumaczy decyzję o wysłaniu apelu do polityków Wojciech Giedrys, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Leki Tylko z Apteki.

Biała plama

Przypomnijmy, że „Magazyn Aptekarski” sprawdził, jakie usługi mogą oferować apteki swoim pacjentom w Europie, oraz jak wprowadzenie opieki farmaceutycznej oceniają polscy farmaceuci pracujący w aptekach na Zachodzie. Wnioski? Europa już dawno zauważyła korzyści płynące z wykorzystania wiedzy farmaceutów i aktywnego włączenia ich w proces leczenia pacjentów. Dlatego w Wielkiej Brytanii aptekarz oferuje pacjentom m.in. przeglądy lekowe, realizuje programy zdrowotne dla astmatyków. Pacjent w brytyjskiej aptece może wykonać spirometrię, pomiar cholesterolu i glukozy, a nawet badanie przesiewowe jelita grubego. W sumie, apteka w Wielkiej Brytanii ma w swojej ofercie 15 usług. To państwo nie jest wyjątkiem – w Portugalii i we Włoszech apteki realizują 14 usług, w Szwecji 10, a w Norwegii 11.

Ten zawód przeżywa zawód

Polski farmaceuta, dla przypomnienia, może zaoferować pacjentom pomiar ciśnienia tętniczego, w określonych sytuacjach wystawić receptę farmaceutyczną, przyjąć niepotrzebne/przeterminowane leki (i przekazać do utylizacji) oraz ewentualnie prowadzić dyżury nocne. Taka sytuacja to kompletne niewykorzystanie potencjału zawodowego 26 tysięcznej grupy farmaceutów, ale także marginalizowanie ich roli w systemie ochrony zdrowia.

Takim marginalizowaniem było także wykreślenie na pewnym etapie prowadzenia prac nad ustawą o wyrobach medycznych, w rozdziale dotyczącym zasad reklamowania tych produktów, w ostrzeżeniu „lub farmaceutą” i zaproponowanie ostrzeżenia w formie: „Przed użyciem zapoznaj się z treścią instrukcji używania i etykietą bądź skonsultuj się z lekarzem”.

Wprowadzenie opieki farmaceutycznej leży nie tylko w interesie aptekarzy, ale także pacjentów. Efektem jej wprowadzenia w Polsce będzie zmniejszenie kolejek u lekarzy – farmaceuci mogą wziąć na siebie ciężar kontaktu z pacjentem potrzebującym interwencji doraźnej lub prostego badania. W polskim systemie ochrony zdrowia brakuje personelu medycznego i ten problem będzie się nasilać. Liczba aktywnych zawodowo lekarzy i pielęgniarek spada (34 proc. lekarzy to osoby po 60. roku życia), więc farmaceuci mogą zapobiec konsekwencjom tej sytuacji.

Nie tylko sprzedawca leków

Wprowadzenie opieki farmaceutycznej w swoich artykułach promuje także "Magazyn Aptekarski". Niedawno czasopismo przeprowadziło rozmowy z aptekarzami, którzy wyjechali z kraju i pracują w aptekach na Zachodzie. Mówili, m.in. że:

- Praca w polskiej aptece nie była dla mnie satysfakcjonująca: układałam leki na półkach, kontrolowałam numery seryjne czy daty ważności leków i biegałam za lekarzami, żeby poprawili receptę. Postanowiłam w końcu wyjechać do Szwajcarii. To było dla mnie wyzwanie - opowiadała farmaceutka pracująca w Zurychu. - W stwierdzeniu, że Szwajcaria jest rajem dla farmaceutów, nie ma żadnej przesady. Zawód farmaceuty cieszy się dużym uznaniem i zaufaniem wśród Szwajcarów. Farmaceuta jest tutaj szanowany i może realnie pomóc pacjentowi. W Polsce czułam się jak sprzedawca leków.

 - Potrafimy się posługiwać glukometrem - mówi polska farmaceutka z Irlandii. - Zdarza się, że pomagamy w tym pacjentom. Szkolimy ich również z używania inhalatorów. Wydajemy po konsultacji EHC, czyli emergency hormonal contraception (chodzi o awaryjną antykoncepcję - przyp. red.). Duża część farmaceutów jest przeszkolona i ma uprawnienia do wykonywania szczepień przeciwko grypie, pneumokokom i varicella zoster (wirus ospy wietrznej i półpaśca – przyp. red.)

Rozmawiajmy

Zachęcamy do obserwowania profili Stowarzyszenia Leki Tylko z Apteki i "Magazynu Aptekarskiego" na Facebooku, gdzie będziemy informować o naszych kolejnych działaniach. Liczymy na Państwa aktywny udział w dyskusji i udostępnianie w social mediach naszych treści.

Materiały:

List do posłów z Komisji Zdrowia

Mapa usług farmaceutycznych (plik .jpg)

"Magazyn Aptekarski" - artykuł o mapie usług farmaceutycznych w Europie

"Magazyn Aptekarski" o opiece farmaceutycznej za granicą

"Magazyn Aptekarski" o kampanii #AptekaiOpieka